28. září 1918 se do slova a do písmene psala historie. Došlo k incidentu, který mohl ovlivnit dějiny celého lidstva na mnoho desítek let. Henry Tandey (mrkněte na jeho medailonek na Wikipedii), britský voják sloužící u francouzské vesnice Marcoing, během závěrečných bojů první světové války údajně narazil na zraněného německého vojáka a odmítl ho zastřelit. To by nebylo nic tak divného, kdyby se tento německý devětadvacetiletý desátník nejmenoval Adolf Hitler.
Tandey, rodák z Warwickshire, se zúčastnil první bitvy u Ypres v říjnu 1914 a bitvy na Sommě v roce 1916, tam byl zraněn na noze. Poté, co byl propuštěn z nemocnice, byl převeden do 9. praporu ve Francii a pak znovu zraněn během třetí bitvy u Ypres na Passchendaele v létě 1917. Od července do října 1918 Tandey sloužil u 5. pluku vévody z Wellingtonu. Zúčastnil se úspěšného dobývání Marcoing, za což dostal Viktoriin kříž za statečnost.
Právě poslední zmíněná bitva posloužila jako kulisa události, jež mohla při jiném vývoji úplně změnit dějiny. Němci ustupovali a do cesty mladého Brita vstoupil německý voják. Tandey zamířil, ale uviděl, že je jeho protivník zraněn. Prý prostě nemohl vystřelit a nechal ho jít.
Ačkoli dostupné zdroje nemohou prokázat přesné místo pobytu Adolfa Hitlera v tento den roku 1918, začalo se mluvit o tom, že do té doby bezejmenný Brit ušetřil v té době také ještě bezvýznamného Hitlera. Když britský premiér Neville Chamberlain cestoval do Německa v roce 1938, aby se pokusil Hitlerovi na poslední chvíli rozmluvit plány na válku, ukázal mu Hitler na svém venkovském sídle kopii obrazu od malíře Matanii. Na něm byl vyobrazen Tandey. Hitler britskému premiérovi vyprávěl, že je to právě onen voják, který mu v roce 1918 daroval život.
Jak to doopravdy bylo? Měl Hitler dobrou paměť a pozorovací talent? Šlo opravdu o jeho dobrodince, nebo si to všechno Hitler vymyslel, aby měl historku podporující tvrzení, že měl Brity vlastně rád? Hitler se během prvně světové války dostal do potíží několikrát, byl zraněn a dočasně oslepen bojovým plynem. Na druhou stranu byla válka Hitlerovou inspirací po pozdější rozpínavé tažení a důvodem, proč se dal na politiku. Pravost tohoto příběhu asi už nikdo neověří, ale pro všechny milovníky historie jde o situaci, ve které se i ten největší nepřítel onoho neoblíbeného “co by bylo kdyby…” prostě musí zeptat. Jak by se vyvíjel svět po první světové války, kdyby se v roce 1918 Henry Tandey nerozpakoval vystřelit po zraněném Hitlerovi a kdyby ho zabil?