Kniha: Protektorát Čechy a Morava 1939–1942

Kniha Protektorát Čechy a Morava 1939 – 1942 je unikátní hlavně svým rozsahem. Obsahuje stovky a stovky fotografií, které ukazují oficiální dění v protektorátu očima zpravodajů ČTK a mnoha dalších zdrojů. Kromě jiných čtenáře jistě zaujmou snímky Hitlerova dvorního fotografa Heinricha Hoffmanna, například z Pražského hradu, kde se nový neomezený pán českých zemí rozhlíží z okna po okolí.

Protektorát Čechy a Morava 1939–1942

Zmíněné Hoffmannovy fotky jsou ale pouhou třešničkou na dortu. Většina fotografií v knize je z nejrůznějších místních archivů, převažuje ČTK, VHÚ, různé podnikové archivy, archivy regionálních muzeí a v knize jsou i fotky soukromých sběratelů a badatelů. Jak jsem již zmínil, rozsah vás ohromí, kniha velkého formátu (A4, 700 stran) je našlapaná chronologicky seřazenými snímky, které podávají svědectví o oficiálním dění na našem území. Kromě fotografií jsou v knize často reprodukovány nejrůznější psané dokumenty, vyhlášky, titulní strany novin nebo ukázky propagandistických plakátů.

Na prvním místě nechybí kopie Mnichovské dohody, jejímž pokračováním je veškeré v knize zdokumentované dění. Rok 1939 je pak otevřen datem 15. března a snímky z Hitlerovy pracovny, kde je na audienci prezident Hácha. Následuje ukázka z Berlínského protokolu, která je velmi rychle doplněna fotkami z příjezdu Wehrmachtu na území Prahy. Jak jsem již zmínil, snímky jsou většinou oficiální, agenturní a ukazují dění v protektorátu tak, jak ho prezentovaly například noviny.

Zdokumentovány jsou nejrůznější politické i kulturní události, čtenář například díky knize dostane do povědomí podobu většiny důležitých protektorátních ministrů a zejména nacistických špiček, které na našem území pobývaly, či ho navštěvovaly. Fotografie rozhodně nezobrazují jenom Prahu, ale poměrně dobře pokrývají i další území, zejména v době zlomového dění – třeba uvedeného 15. března 1939.

Aby si čtenář udělal představu, co ho v knize čeká, pokračuji úvodní částí. Následuje 16. březen a Hitlerův příjezd na Pražský hrad, za účasti Henleina a čestných německých jednotek. Zde je slavná Hoffmannova fotografie Hitlera shlížejícího na Prahu z otevřeného okna. Mě osobně nejvíc zaujala série fotek z 23. března, kdy Prahu, konkrétněji letňanské letiště, navštívil zbrojmistr Luftwaffe Ernst Udet a nechal se zvěčnit i v kokpitu zabrané stíhačky Avia BN-534.

Dalším fotkám dominují K. H. Frank, Konstantin von Neurath, Reinhard Heydrich, Emil Hácha, čtenář uvidí i generála Eliáše, Emanuela Moravce a další místní kolaboranty. Pokud se protektorát dočkal návštěvy nějakého významného nacistického pohlavára, snímek této události v knize pravděpodobně nebude chybět. Uvidíte Josefa Dietricha, Baldura von Schiracha, Alfreda Rosenberga nebo Josefa Goebbels. Zasedání, schůze, jednání, ale i život obyčejných vojáků a místních obyvatel. Všechny fotografie jsou opatřeny stručnými, ale výstižnými popisky. Kdy a kde byly foceny, kdo na nich je, při jaké příležitosti byl snímek pořízen a z jakého zdroje pochází. Na konci publikace je jmenný seznam, který čtenářům pomůže v orientaci a snadno najdou osoby, které je zajímají. Nechybí ani stručné medailonky hlavních aktérů protektorátního dění v prvních třech letech.

Velký prostor je věnován událostem souvisejícím s útokem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, mnohé z fotek v této části knihy jsem doposud neviděl. Zajímavé nejsou jenom fotky z všeobecně známých okamžiků dějin protektorátu, ale prakticky všechny snímky jsou důležitou součástí mozaiky, kterou autor velmi pečlivě vybral a složil do celku, který poskytne čtenářům nevšední zážitek a je přenese zpátky v čase.

Těším se na pokračování, protože pokud bude mít autor při výběru stejně šťastnou ruku (a já nevidím jediný důvod, proč by tomu tak nemělo být) , čeká mě další velmi příjemně strávený víkend. Pokud bych měl závěrem zmínit nějaké zápory čtení této knihy, je to jen její extrémní váha a rozměry. Prostě to z podstaty věci není společník na cestu vlakem. Jde o publikaci, kterou si z knihovny vyndáte na stůl, pohodlně se posadíte a vydáte se na bezpečný výlet do nebezpečné a smutné doby.

Knihu k recenzi poskytlo Knihcentrum, díky.