Tak zvané Benešovy dekrety je souhrnný (a částečně kritizovaný) název pro dekrety, podepsané prezidentem republiky Edvardem Benešem, přijímané československou vládou v exilu a v prvních měsících po návratu do Československa.
Mezi 21. červencem 1940 (v Londýně) a 27. říjnem 1945 (v Praze) vyšlo celkem 143 dekretů, v tom 17 ústavních dekretů (podle jiných údajů 141 dekretů). Na dobu tzv. prozatimního zřízení ČSR (tedy na dobu v exilu) připadá 45 dekretů (v tom 11 ústavních dekretů), od dubna 1945 do října 1945 bylo vydáno dalších 98 dekretů (v tom 6 ústavních dekretů).
Všechny tyto dekrety presidenta byly ratihabovány (tedy dodatečně vyhlášeny za platný zákon) Prozatímním Národním shromážděním ústavním zákonem č. 57/1946 Sb. Toto se netýkalo několika dekretů povahy jmenování osob do různých funkcí, které nebyly číslovány a kterých se ratihabice netýkala. (Wikizdroje)
Níže najdete nejdiskutovanější z dekretů, na nehož základě byli odsunováni Němci a jejich majetek byl zabavován.
DEKRET presidenta republiky č. 12/1945 Sb. ze dne 21. června 1945 o konfiskaci a urychleném rozdělení zemědělského majetku Němců, Maďarů, jakož i zrádců a nepřátel českého a slovenského národa
Vycházeje vstříc volání českých a slovenských rolníků a bezzemků po důsledném uskutečnění nové pozemkové reformy a veden snahou především jednou pro vždy vzíti českou a slovenskou půdu z rukou cizáckých německých a maďarských statkářů, jakož i z rukou zrádců republiky a dáti ji do rukou českého a slovenského rolnictva a bezzemků, k návrhu vlády ustanovuji:
§ 1
(1) S okamžitou platností a bez náhrady se konfiskuje pro účely pozemkové reformy zemědělský majetek, jenž je ve vlastnictví:
a) všech osob německé a maďarské národnosti bez ohledu na státní příslušnost,
b) zrádců a nepřátel republiky jakékoliv národnosti a státní příslušnosti, projevivších toto nepřátelství zejména za krize a války v letech 1937 až 1945,
c) akciových a jiných společností a korporací, jejichž správa úmyslně a záměrně sloužila německému vedení války nebo fašistickým a nacistickým účelům. (2) Osobám německé a maďarské národnosti, které se aktivně zúčastnily boje za zachování celistvosti a osvobození Československé republiky, se zemědělský majetek podle odstavce 1 nekonfiskuje.
(3) O tom, lze-li připustiti výjimku podle odstavce 2,rozhodne na návrh příslušné rolnické komise příslušný okresní národní výbor. Pochybné případy předloží okresní národní výbor zemskému národnímu výboru, který je se svým dobrozdáním postoupí ke konečnému rozhodnutí ministerstvu zemědělství, které rozhodne v dohodě s ministrem vnitra.
§ 2
(1) Za osoby národnosti německé nebo maďarské jest považovati osoby, které při kterémkoliv sčítání lidu od roku 1929 se přihlásily k německé nebo maďarské národnosti nebo se staly členy národních skupin nebo útvarů nebo politických stran, sdružujících osoby německé nebo maďarské národnosti.
(2) Výjimky z ustanovení odstavce 1 budou určeny zvláštním dekretem.
§ 3
(1) Za zrádce a nepřátele československé republiky jest považovati:
a) osoby, které kolektivně nebo individuálně vyvíjely činnost směřující proti státní svrchovanosti, samostatnosti, celistvosti, demokraticko-republikánské státní formě, bezpečnosti a obraně Československé republiky, které k takové činnosti podněcovaly nebo jiné osoby svésti hleděly a záměrně a aktivně podporovaly jakýkoliv způsobem německé a maďarské okupanty,
b) z právnických osob ty, jejichž správa záměrně a aktivně sloužila německému nebo maďarskému vedení války nebo fašistickým a nacistickým účelům.
(2) O tom, zdali fysická nebo právnická osoba spadá pod ustanovení odstavce 1, písm. a), b), rozhoduje zemský národní výbor, v jehož obvodě dotčená nemovitost leží, podle návrhu příslušného okresního národního výboru. Pochybné případy předloží zemský národní výbor ke konečnému rozhodnutí ministerstvu zemědělství, které rozhodne v dohodě s ministerstvem vnitra.
§ 4
Zemědělským majetkem (§ 1, odst. 1) jest rozuměti zemědělskou a lesní půdu, k ní patřící budovy a zařízení, závody zemědělského průmyslu, sloužící vlastnímu zemědělskému a lesnímu hospodářství, jakož i movité příslušenství (živý a mrtvý inventář) a všechna práva, která jsou spojena s držbou zkonfiskovaného majetku anebo jeho části.
§ 5
(1) Je-li zemědělský majetek, konfiskovaný podle § 1, v nájmu (pachtu) zrušují se všechny nájemní (pachtovní) smlouvy. Je-li však nájemcem (pachtýřem) osoba, mající nárok na příděl půdy (§ 7, odst. 1), může jí býti ponecháno dosavadní užívání do konce hospodářského roku. Nebude-li pronajatý (pachtovaný) zemědělský majetek z jakýchkoliv důvodů přidělen, zaplatí nájemce (pachtýř) nájemné (pachtovné) Národnímu pozemkovému fondu (§ 6, odst. 1). Pokud konfiskací jsou dotčeny fysické nebo právnické osoby, jež nespadají pod § 3, poskytne jim Národní pozemkový fond náhradu na návrh místního národního výboru za běžné náklady a investice.
(2) Patronátní práva a povinnosti, váznoucí na zemědělských majetcích, konfiskovaných podle § 1, zanikají dnem konfiskace. V případech zvláštního zřetele hodných poskytne Národní pozemkový fond náhradu.
(3) Otázka dluhů a nároků, váznoucích na konfiskovaných majetcích (§ 1), vyřeší se vládním nařízením. Platy, penze, daně a jiná běžná vydání hradí prozatím národní správce.
§ 6
(1) Zemědělský majetek, konfiskovaný podle § 1, spravuje až do odevzdání přídělcům Národní pozemkový fond při ministerstvu zemědělství, který se tímto zřizuje. Vláda se pověřuje vydati statut tohoto fondu.
(2) Souvislé lesní plochy ve výměře nad 50 ha, konfiskované podle § 1, převezme stát. Pokud konfiskované lesní plochy není možno spojiti v souvislý celek se státní lesní půdou a pokud nepřesahují 100 ha, odevzdá je Národní pozemkový fond příslušnému národnímu výboru.
§ 7
(1) Ze zemědělského majetku, spravovaného Národním pozemkovým fondem, bude se přidělovati půda do vlastnictví osob slovanské národnosti:
a) deputátníkovi a zemědělskému dělníkovi ve výměře až do 8 ha orné anebo až do 12 ha zemědělské půdy vzhledem na její bonitu,
b) malozemědělci ve výměře doplňující jím dosud vlastněný pozemkový majetek nejvýše do 8 ha orné anebo až do 12 ha zemědělské půdy vzhledem na její bonitu,
c) mnohočlenné zemědělské rodině ve výměře doplňující jí dosud vlastněný pozemkový majetek nejvýše do 10 ha orné anebo až do 13 ha zemědělské půdy vzhledem na její bonitu,
d) obcím a okresům k veřejným účelům,
e) stavebním, zemědělským a jiným družstvům, složeným z oprávněných uchazečů podle písm. a), b), c), a f),
f) dělníkům, veřejným a soukromým zaměstnancům a maloživnostníkům pro stavbu vlastního domu anebo na zařízení zahrady ve výměře nejvýše do 0,5 ha.
(2) V okresích s převážnou většinou obyvatelstva německé národnosti, není-li uchazečů české nebo jiné slovanské národnosti, kvalifikovaných podle odstavce 1, písm. a) až f), zůstává půda ve správě Národního pozemkového fondu pro potřeby vnitřního osídlení.
(3) Lesní půda do 50 ha, resp. do 100 ha (§ 6, odst. 2) se může přiděliti obcím a lesním družstvům. Tato půda podléhá státnímu dozoru.
(4) Konfiskované budovy, zařízení, sloužící vlastnímu zemědělskému nebo lesnímu hospodářství, závody zemědělského průmyslu, sady, památnosti, archivy a pod., jakož i všechny konfiskované nemovitosti, pokud nebudou přiděleny veřejnoprávním subjektům, mohou se přiděliti do vlastnictví:
a) družstev, utvořených z oprávněných uchazečů za účelem společného užívání,
b) výjimečně jednotlivcům (přídělcům), uvedeným v odstavci 1 písm. a) až c). (5) O tom, zda konfiskovaný majetek se přidělí družstvům nebo jednotlivcům se rozhodne obdobně podle § 9.
(6) Přednostní právo na příděl mají osoby, které se vyznamenaly a zasloužily v národně-osvobozovacím boji, zejména vojáci a partyzáni, bývalí političtí vězňové a deportovaní a jejich rodinní příslušníci i zákonní dědicové, jakož i rolníci poškození válkou. Přednostní právo jest náležitě prokázati.
§ 8
Zciziti, pronajmouti nebo zatížiti majetek, přidělený podle § 7, lze jen s předcházejícím schválením Národního pozemkového fondu.
§ 9
(1) Při místním národním výboru, v jehož obvodu se nachází konfiskovaný majetek, zvolí si uchazeči, příslušní podle § 7, odst. 1, písm. a), b), c), d) a f), místní rolnickou komisi, skládající se nejvíce z 10 členů.
(2) Zástupci místních rolnických komisí zvolí na schůzi okresní rolnickou komisi při okresním národním výboru, která může míti nejvýše 10 členů.
(3) Místní rolnická komise vypracuje přídělový plán s návrhem na úhradu (10) za přidělený majetek a předloží jej ke schválení okresní rolnické komisi.
(4) Okresní rolnická komise prozkoumá předložené přídělové plány a návrhy na úhradu a na jejich základě vypracuje přídělový plán a rozvrh úhrad pro celý okres. Není-li rozporu mezi přídělovými plány a návrhy na úhradu, předloženými jednotlivými místními rolnickými komisemi, anebo dojde-li mezi nimi k dohodě, jest okresní přídělový plán a rozvrh úhrad po schválení podle odstavce 5 právoplatný.
(5) Přídělový plán okresní rolnické komise s rozvrhem úhrad předloží se ihned zemskému národnímu výboru, který jej se svým dobrozdáním postoupí ministerstvu zemědělství, které může přídělový plín s rozvrhem úhrad změniti, kdyby byly ohroženy důležité veřejné nebo národní zájmy, anebo nebylo-li dbáno ustanovení 7, odst. 1, písm. a) až f). Pokud jde o závody zemědělského průmyslu (§ 7, odst. 4), učiní ministerstvo zemědělství, pokud by šlo o příděl podle – 7, odst. 4, písm. b), příslušné rozhodnutí v dohodě s ministerstvem výživy.
(6) Nemůže-li okresní rolnická komise překonati rozpory mezi přídělovými plány a návrhy na úhradu místních rolnických komisí a nedojde-li k dohodě, anebo vznikne-li rozpor mezi okresními rolnickými komisemi sousedních okresů, předloží okresní rolnická komise věc zemskému národnímu výboru, který ji se svým dobrozdáním postoupí ke konečnému rozhodnutí ministerstvu zemědělství.
(7) Ministerstvo zemědělství a zemský národní výbor vysílají k okresní rolnické komisi pomocné orgány, které pomáhají při technických přídělových pracech.
§ 10
(1) Návrh na úhradu se má určiti podle výnosnosti, polohy, vzdálenosti a stavu obdělání půdy (hnojení, setba a sadba) a podle majetkových a rodinných poměrů přídělce, a to:
a) nejméně ve výši hodnoty jedné průměrné roční úrody na navrhované výměře půdy,
b) nejvýše ve výši dvou průměrných ročních úrod na navrhované výměře půdy,
c) úhrada za přidělené budovy má se určiti ve výši 1 až 3 ročního nájemného přidělované budovy. Nájemné může býti v každém případě vyjádřeno v naturáliích.
(2) Úhrada za přidělený živý a mrtvý inventář a jiná zařízení bude určena podle směrnic, které vypracují zemské národní výbory a schválí ministerstvo zemědělství.
§ 11
(1) Určená úhrada se splácí: 1. jednorázově, nejpozději do 12 měsíců od převzetí držby přídělu, v penězích nebo v naturáliích, nebo 2. ve splátkách v penězích nebo v naturáliích, a to:
a) 10 % úhrady za půdu a příslušenství jest zaplatiti při převzetí přidělené půdy. Na návrh místní rolnické komise, který jest podati již v přídělovém plánu (§ 9), může Národní pozemkový fond povoliti odklad první splátky nejvýše na tři roky;
b) V případech zvláštního zřetele hodných a sociálně odůvodněných může Národní pozemkový fond na návrh rolnických komisí prominouti přídělci úhradu a příslušný zemědělský majetek přiděliti bezplatně především osobám, majícím přednostní právo na příděl (§ 7, odst. 6).
(2) V případech zvláštního zřetele hodných a sociálně odůvodněných může Národní pozemkový fond na návrh rolnických komisí prominouti přídělci úhradu a příslušný zemědělský majetek přiděliti bezplatně především osobám, majícím přednostní právo na příděl ( § 7, odst. 6).
§ 12
Úhradu splácejí přídělci Národnímu pozemkovému fondu podle plánu jím vydaného. Této bude použito k hrazení dluhů a závazků, váznoucích na konfiskovaných majetcích, pokud tyto dluhy a závazky budou uznány a převzaty, dále k hrazení válečných škod a škod, způsobených na majetku osob perzekvovaných po čas okupace z důvodů národních, politických a rasových, ke zvelebení zemědělské produkce a pro vnitřní osídlení. Případné přebytky Národního pozemkového fondu připadají státní pokladně.
§ 13
(1) V úhradě, určené podle § 10, zahrnuty jsou všechny výdaje a poplatky, spojené s konfiskací (§ 1), přidělením (§ 7) a knihovním převedením zkonfiskovaného majetku.
(2) Zápis přídělu do pozemkových knih obstará Národní pozemkový fond na vlastní útraty.
(3) Převody majetku podle tohoto dekretu jsou osvobozeny od poplatků a dávek.
§ 14
Tento dekret nabývá účinnosti v zemích České a Moravskoslezské dnem vyhlášení; provedou jej ministři zemědělství, financí, spravedlnosti, vnitra a výživy.
Dr. Beneš v. r. Fierlinger v. r.
Nosek v. r. Dr. Stránský v. r. Dr. Šrobár v. r. Ďuriš v. r.
Majer v. r.
Zdroj: http://klempera.tripod.com/12_1945.htm
Pro zajímavost se podívejte na kompletní seznam dekretů i s odkazy na plné znění ve Wikizdrojích. Některé z dekretů řešily dílčí a podružné záležitosti.
Seznam Benešových dekretů z roku 1945
(dekrety během a po osvobození)
- 1/1945 Sb. částka 1: Ústavní dekret presidenta republiky o nové organizaci vlády a ministerstev v době přechodné
- 3/1945 Sb. částka: 2: Dekret presidenta, kterým se mění a doplňují některá ustanovení vojenského trestního zákona a branného zákona
- 5/1945 Sb. částka: 4: Dekret presidenta o neplatnosti některých majetkově – právních jednání z doby nesvobody a o národní správě majetkových hodnot Němců, Maďarů, zrádců a kolaborantů a některých organizací a ústavů
- 8/1945 Sb. částka: 5: Dekret presidenta o věnování nemovitostí Svazu sovětských socialistických republik jako projev díků
- 12/1945 Sb. částka: 7: Dekret presidenta o konfiskaci a urychleném rozdělení zemědělského majetku Němců, Maďarů, jakož i zrádců a nepřátel českého a slovenského národa
- 16/1945 Sb. částka: 9: Dekret presidenta o potrestání nacistických zločinců, zrádců a jejich pomahačů a o mimořádných lidových soudech
- 17/1945 Sb. částka: 9: Dekret presidenta o Národním soudu
- 19/1945 Sb. částka: 10: Dekret presidenta o Sbírce zákonů a nařízení republiky Československé
- 20/1945 Sb. částka: 10: Ústavní dekret presidenta o prozatímním výkonu moci zákonodárné
- 21/1945 Sb. částka: 10: Ústavní dekret presidenta o výkonu moci zákonodárné v přechodném období
- 22/1945 Sb. částka: 10: Ústavní dekret presidenta o vyhlášení právních předpisů, vydaných mimo území republiky Československé
- 25/1945 Sb. částka: 12: Dekret presidenta o sjednocení celního práva na území republiky Československé
- 26/1945 Sb. částka: 12: Dekret presidenta o zrušení zákona ze dne 9. července 1945
- 27/1945 Sb. částka: 13: Dekret presidenta o jednotném řízení vnitřního osídlení
- 28/1945 Sb. částka: 14: Dekret presidenta o osídlení zemědělské půdy Němců, Maďarů a jiných nepřátel státu českými, slovenskými a jinými slovanskými zemědělci.
- 33/1945 Sb. částka: 17: Ústavní dekret presidenta o úpravě československého státního občanství osob národnosti německé a maďarské
- 35/1945 Sb. částka: 18: Dekret presidenta o přechodném omezení výplat vkladů u peněžních ústavů (peněžních podniků) v pohraničním území
- 36/1945 Sb. částka: 18: Dekret presidenta o plnění závazků znějících na říšské marky
- 38/1945 Sb. částka: 19: Dekret presidenta o přísném trestání drancování
- 39/1945 Sb. částka: 19: Dekret presidenta o dočasné příslušnosti ve věcech náležejících soudům porotním a kmetským
- 47/1945 Sb. částka: 23: Ústavní dekret presidenta o Prozatímním Národním shromáždění
- 50/1945 Sb. částka: 24: Dekret presidenta o opatřeních v oblasti filmu
- 52/1945 Sb. částka: 25: Dekret presidenta o zatímním vedení státního hospodářství
- 53/1945 Sb. částka: 25: Dekret presidenta o odčinění křivd československým veřejným zaměstnancům
- 54/1945 Sb. částka: 26: Dekret presidenta o přihlašování a zjišťování válečných škod a škod způsobených mimořádnými poměry
- 56/1945 Sb. částka: 27: Dekret presidenta o úpravě platu presidenta Československé republiky
- 57/1945 Sb. částka: 27: Dekret presidenta o platu a o činovním a representačním přídavku členů vlády
- 58/1945 Sb. částka: 27: Dekret presidenta o platovém přídavku státním a některým jiným veřejným zaměstnancům
- 59/1945 Sb. částka: 27: Dekret presidenta, jímž se zrušují jmenování veřejných zaměstnanců z doby nesvobody
- 60/1945 Sb. částka: 28: Ústavní dekret presidenta o přípravě provedení smlouvy mezi Československou republikou a Svazem sovětských socialistických republik o Zakarpatské Ukrajině ze dne 29. června 1945
- 62/1945 Sb. částka: 29: Dekret presidenta o úlevách v trestním řízení soudním
- 63/1945 Sb. částka: 29: Dekret presidenta o Hospodářské radě
- 66/1945 Sb. částka: 30: Dekret presidenta o Úředním listě republiky Československé
- 67/1945 Sb. částka: 31: Dekret presidenta, jímž se obnovuje činnost disciplinárních a kvalifikačních komisí pro veřejné zaměstnance a zrušují se předpisy o omezení opravných prostředků
- 68/1945 Sb. částka: 31: Dekret presidenta o reaktivaci veřejných zaměstnanců
- 69/1945 Sb. částka: 31: Dekret presidenta o přeložení vysoké školy báňské z Příbramě do Moravské Ostravy
- 71/1945 Sb. částka: 32: Dekret presidenta o pracovní povinnosti osob, které pozbyly československého státního občanství
- 73/1945 Sb. částka: 34: Dekret presidenta, kterým se mění a doplňuje platový zákon ze dne 24. června 1926, č. 103 Sb., pokud jde o profesory vysokých škol a vysokoškolské asistenty
- 74/1945 Sb. částka: 34: Dekret presidenta o reaktivaci a o opětném ustanovení provdaných žen ve veřejné službě
- 76/1945 Sb. částka: 35: Dekret presidenta o požadování dopravních prostředků po dobu mimořádných hospodářských poměrů
- 77/1945 Sb. částka: 35: Dekret presidenta o některých opatření k urychlení nakládky a vykládky zboží v železniční dopravě
- 78/1945 Sb. částka: 35: Dekret presidenta o přechodném finančním zabezpečení hospodářských podniků
- 79/1945 Sb. částka: 36: Dekret presidenta o zatímní úpravě soudnictví v zemích České a Moravskoslezské
- 80/1945 Sb. částka: 37: Dekret presidenta o opětném zavedení středoevropského času
- 81/1945 Sb. částka: 38: Dekret presidenta o některých opatřeních v oboru spolkovém
- 82/1945 Sb. částka: 38: Dekret presidenta o zálohách na náhradu za některé válečné škody majetkové
- 83/1945 Sb. částka: 38: Dekret presidenta o úpravě branné povinnosti osob povolaných,jakož i dobrovolně nastoupivších do činné služby
- 84/1945 Sb. částka: 38: Dekret presidenta o přechodné úpravě délky presenční služby
- 85/1945 Sb. částka: 39: Dekret presidenta, kterým se ruší školné na státních středních školách
- 86/1945 Sb. částka: 39: Dekret presidenta o znovuvybudování finanční stráže v zemích České a Moravskoslezské a o úpravě některých služebních a platových poměrů příslušníků finanční stráže
- 88/1945 Sb. částka: 40: Dekret presidenta o všeobecné pracovní povinnosti
- 89/1945 Sb. částka: 40: Dekret presidenta o vyznamenáních za zásluhy o výstavbu státu a za vynikající pracovní výkony
- 90/1945 Sb. částka: 41: Dekret presidenta o úpravě některých organisačních a služebních otázek v oboru soudnictví
- 91/1945 Sb. částka: 42: Dekret presidenta o obnovení československé měny
- 93/1945 Sb. částka: 44: Dekret presidenta o prozatímních opatřeních v oboru veřejno-právního sociálního pojištění
- 94/1945 Sb. částka: 44: Dekret presidenta o úpravě některých otázek organisace a služebních a platových poměrů sboru uniformované vězeňské stráže
- 95/1945 Sb. částka: 45: Dekret presidenta o přihlášení vkladů a jiných peněžních pohledávek u peněžních ústavů, jakož i životních pojištění a cenných papírů
- 96/1945 Sb. částka: 45: Dekret presidenta o zřízení pobočky lékařské fakulty University Karlovy v Hradci Králové
- 97/1945 Sb. částka: 46: Dekret presidenta, kterým se mění a doplňují ustanovení o zvláštní dani výdělkové
- 98/1945 Sb. částka: 46: Dekret presidenta o přechodných opatřeních v oboru daně z obratu
- 99/1945 Sb. částka: 46: Dekret presidenta o úpravě přímých daní za kalendářní roky 1942 až 1944 a o úpravě poplatků a daní obchodových
- 100/1945 Sb. částka: 47: Dekret presidenta o znárodnění dolů a některých průmyslových podniků
- 101/1945 Sb. částka: 47: Dekret presidenta o znárodnění některých podniků průmyslu potravinářského
- 102/1945 Sb. částka: 47: Dekret presidenta o znárodnění akciových bank
- 103/1945 Sb. částka: 47: Dekret presidenta o znárodnění soukromých pojišťoven
- 104/1945 Sb. částka: 47: Dekret presidenta o závodních a podnikových radách
- 105/1945 Sb. částka: 48: Dekret presidenta o očistných komisích pro přezkoumání činnosti veřejných zaměstnanců
- 106/1945 Sb. částka: 48: Dekret presidenta o platech členů Prozatímního Národního shromáždění
- 107/1945 Sb. částka: 48: Dekret presidenta o přechodné úpravě poplatkového ekvivalentu v zemích České a Moravskoslezské
- 108/1945 Sb. částka: 48: Dekret presidenta o konfiskaci nepřátelského majetku a Fondech národní obnovy
- 109/1945 Sb. částka: 49: Dekret presidenta o řízení výroby
- 110/1945 Sb. částka: 49: Dekret presidenta o organisaci lidové a umělecké výroby
- 112/1945 Sb. částka: 50: Dekret presidenta o správě soudních věznic a trestních ústavů
- 113/1945 Sb. částka: 50: Dekret presidenta o úpravě, řízení a kontrole zahraničního obchodu
- 114/1945 Sb. částka: 50: Dekret presidenta o zřízení nových ředitelství pošt a o úpravě obvodů ředitelství pošt v zemích České a Moravskoslezské
- 115/1945 Sb. částka: 50: Dekret presidenta o hospodaření uhlím a palivovým dřívím
- 116/1945 Sb. částka: 50: Dekret presidenta o změně zákona ze dne 25. června 1926, č. 122 Sb. a vlád. nařízení ze dne 17. července 1928, č. 124 Sb., o úpravě platů duchovenstva církví a náboženských společností státem uznaných případně recipovaných, a o platovém přídavku k nejnižšímu ročnímu příjmu duchovenstva
- 117/1945 Sb. částka: 51: Dekret presidenta, kterým se upravují ustanovení o prohlášení za mrtvého
- 118/1945 Sb. částka: 51: Dekret presidenta o opatřeních v řízení vyživovacího hospodářství
- 119/1945 Sb. částka: 51: Dekret presidenta o přechodné úpravě vojenského trestního řádu
- 120/1945 Sb. částka: 51: Dekret presidenta o přechodné úpravě vojenského polního trestního řízení
- 121/1945 Sb. částka: 52: Dekret presidenta o územní organisaci správy, vykonávané národními výbory
- 122/1945 Sb. částka: 53: Dekret presidenta o zrušení německé university v Praze
- 123/1945 Sb. částka: 53: Dekret presidenta o zrušení německých vysokých škol technických v Praze a v Brně
- 124/1945 Sb. částka: 53: Dekret presidenta o některých opatřeních ve věcech knihovních
- 125/1945 Sb. částka: 53: Dekret presidenta o zřízení Svazu brannosti
- 126/1945 Sb. částka: 53: Dekret presidenta o zvláštních nucených pracovních oddílech
- 127/1945 Sb. částka: 53: Dekret presidenta o zřízení vysoké školy “Akademie musických umění v Praze”
- 128/1945 Sb. částka: 54: Dekret presidenta o zatímní územní organisaci některých finančních úřadů a změnách s tím spojených v zemích České a Moravskoslezské
- 129/1945 Sb. částka: 55: Dekret presidenta o státním orchestru Česká filharmonie
- 130/1945 Sb. částka: 55: Dekret presidenta o státní péči osvětové
- 131/1945 Sb. částka: 55: Dekret presidenta o vybudování Akademického domu – Památníku 17. listopadu
- 132/1945 Sb. částka: 55: Dekret presidenta o vzdělání učitelstva
- 133/1945 Sb. částka: 56: Dekret presidenta, kterým se zřizuje Výzkumný ústav pedagogický Jana Amose Komenského
- 135/1945 Sb. částka: 56: Dekret presidenta o zřízení pobočky lékařské fakulty university Karlovy v Plzni
- 137/1945 Sb. částka: 57: Ústavní dekret presidenta o zajištění osob, které byly považovány za státně nespolehlivé, v době revoluční
- 138/1945 Sb. částka: 57: Dekret presidenta o trestání některých provinění proti národní cti
- 139/1945 Sb. částka: 57: Dekret presidenta o přechodné úpravě právních poměrů Národní banky Československé
- 140/1945 Sb. částka: 57: Dekret presidenta o zřízení Vysoké školy politické a sociální v Praze
- 143/1945 Sb. částka: 58: Dekret presidenta o omezení žalobního práva v trestním řízení