10 známých veteránů korejské války. Astronauti, herci a Johnny Cash

O tom, že v různých válkách dvacátého století bojovali i známí herci, hudebníci, politici a nebo sportovci jsem už psal. Teď jsem narazil na seznam deseti zajímavých osobností, které sloužili v korejské válce, samozřejmě jde o Američany a Brity. Zde je desítka slavných veteránů korejské války.

1. Neil Armstrong

První člověk, který se prošel po povrchu Měsíce, sloužil u letectva. 3. září roku 1951 byl jeho F9F Panther sestřelen protiletadlovou obranou a jedenadvacetiletý Armstrong se katapultoval. V Koreji létal u námořnictva skoro celý rok, absolvoval 78 misí a dostal 3 vyznamenání.

2. Edwin “Buzz” Aldrin

Armstrongův kolega z posádky Apolla 11 byl za korejské války oceňovavým stíhacím pilotem. Absolvoval West Point a letectvo posílil jako jeden z nejlepších studentů v ročníku. Do Koreje přišel po Vánocích roku 1951 a odlétal na známé stíhačce F-86 Sabre celkem 66 bojových misí. Sestřelil dva ruské Migy.

3. Sir Michael Caine 

Známý herec se do britské armády v Koreji dostal v květnu 1951. Sloužil u královských mušketýrů, dokonce v první linii. Boje na život a na smrt zažil opravdu zblízka, prý se účastnil nebezpečných nočních hlídek v zemi nikoho. V roce 1953 onemocněl malárií, vrátil se domů a začal studovat herectví. Cainova první role byla stylová, hrál britského vojína ve filmu “A Hill in Korea”, natáčelo se po válce v roce 1956.

4. Ed McMahon

Televizní celebrita sloužila jako letecký instruktor u mariňáků během druhé světové války, bojů se ale neúčastnila. V únoru roku 1953 by v té době již z televize známý McMahon povolán do Koreje. Létal na pozorovací Cessně nad nepřátelskými liniemi a hlásil dělostřelectvu, kde jsou příslušné cíle. Létal i pět misí za den a byl oceněn šesti vyznamenáními.

5. John Glenn

Budoucí kosmonaut a americký senátor odlétal v Pacifiku 59 bojových misí během druhé světové války, také u mariňáků. Po začátku války v Koreji se vrátil do kokpitu stíhačky a prošel dvě várky nasazení na stíhačkách F9F Panther a F-86 Sabre. Během posledních devíti dnů korejské války sestřelil 3 Migy. V roce 1962 se stal prvním Američanem na oběžné dráze Země.

6. Ted Williams

Slavný baseballista během kariéry sportovce odpálil rekordních 521 homerunů. Letecký vácvik absolvoval už během druhé světové války, do bojů se ale nezapojil. Do války v Koreji odcházel jako obrovská sportovní hvězda, v sezóně 952 si zahrál šest zápasů a pak ho čekalo 39 misí ve válce. Několik letů absolvoval jako křídlo slavného Johna Glenna. Jeho letoun byl několikrát zasažen, jednou dokonce nouzově přistál bez podvozku.

7. Casey Kasem

Americký DJ studoval státní univerzitu v Detroitu, když byl jako dvacetiletý v roce 1953 povolán do armády. V Koreji ovládal vzduch, i když trochu jinak, jak by nás napoprvé napadlo. Působil totiž v rádiu amerických ozbrojených sil jako DJ a hlasatel. Dá se říci, že jeho kariéra hudebního znalce a průvodce americkou hitparádou začala ve válečném rádiu. Nejdřív ho poslouchaly tisíce vojáků, později doma miliony hudebních fandů.

8. James Garner

Ve svých memoárech Garner tvrdí, že byl prvním obyvatelem Oklahomy povolaným do korejské války. Jmenoval se James Bumgarner, ale příjmení si zkrátil, aby si ho lidé jako herce lépe zapamatovali. V americké armádě sloužil u pěchoty v pátém regimentu. Tato jednotka zaznamenala během bojů velmi těžké ztráty. Garner byl zraněn šrapnelem, a toto zranění nebylo jediné. Purpurové srdce (vyznamenájí pro zraněné) dostal dvakrát. V roce 1956 debutoval ve válečném filmu “The Great Escape.”

9. Charles Rangel

Dlouholetý americký kongresman z Manhattanu byl do americké armády povolán po neúspěšném studiu na střední škole v roce 1948. Sloužil u dělotřelecké jednotky složené bez výjimky z černochů, během jedné z bitek na korejské frontě se mu podařilo osvobodit 40 kamarádů z čínského obklíčení. A to přesto, že byl zraněn střepinou. Dostal Purpurové srdce a Bronzovou hvězdu za udatnost, velmi ceněné vyznamenání. Po návratu z války dostudoval střední školu, práva a stal se z něho bojovník za lidská práva. V roce 1970 pak usedl v Kongresu.

10. Johnny Cash

Obrovská hudební hvězda má také zkušenosti z Koreje, i když ne přímo válečné. Do amerického letectva vstoupil jen několik týdnů po začátku války. Stal se radistou, výcvik prodělal v západním Německu, specializoval se na odposlech komunikace nepřátel. Podle svých pamětí byl prvním Američanem, který se dozvěděl o smrti Stalina. Monitoroval totiž rádiovou komunikace Sovětů zrovna v pravou chvíli. Jeho práce byla vysoce kvalifikovaná, aráda neměla mnoho odborníků jeho kvalit. Už během služby v Koreji začal skládat písničky a cvičit na kytaru. V roce 1954 se usadil v Memphisu a o rok později podepsal velký kontrakt s vydavatelstvím Sun Records.

Zdroj a fotky: http://www.history.com/news/10-famous-korean-war-veterans