Kniha: Volá Moskva

Angus Roxburgh si jako student zamiloval ruštinu pro její zvukomalebnost, začínal s básněmi, kterým tehdy ještě moc nerozuměl. Ovšem to, že se ruština stane jeho láskou a bude ho provázet během jeho profesního života, bylo jasné, už když začal ruštinu studovat. Svoje poznatky z mnoha delších či kratších pobytů v Sovětském svazu a později v Rusku sepsal do vzpomínkové knihy Volá Moskva.

Alex Roxburgh: Volá Moskva
Alex Roxburgh: Volá Moskva

Skot Angus Roxburgh si zamiloval nejdříve ruštinu, a pak i Rusko. Nejprve jazyk, který ho okouzlil, vystudoval, a pak se přesunul do Moskvy a pracoval pro místní překladatelskou agenturu. Měl tak šanci dokonale poznat Sovětský svaz přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století. Svoje zkušenosti poté zúročil jako moskevský zpravodaj několika prestižních západních médií, a to konkrétně Sunday Times (1987-1989) a BBC (1991-1997). Dále byl bruselským zpravodajem BBC a v letech 2006-2009 pracoval jako mediální poradce Kremlu.

Jeho vzpomínková kniha Volá Moskva tak pokrývá vlastně několik desetiletí dění v Sovětském svazu a později v Rusku. Pokud by si myslíte, že dostanete do ruky jakýsi pracovní deník elitního novináře, vynechávající osobní život nebo soukromé zážitky, jste na omylu. Roxburgh svoje vzpomínky předkládá čtenářům velmi lehce, čtivě a vtipně, nezapře svůj britský původ a často se tak zasmějete jeho typickému suchému humoru.

Pro měl byl zajímavý hlavně jeho pohled na běžný život Rusů. Autor měl mnoho místních přátel, dokonale poznal reálie a v knize se mu podařilo potvrdit mnoho klišé, které bychom předpokládali. Píše o enormní spotřebě alkoholu ve všech vrstvách obyvatel, o nekonečných frontách před prázdnými obchody, nahlíží do soukromí svých přátel a velmi vnímavě pozoruje své okolí. Neupíná se na jen svou profesi překladatele a později novináře, ale také vzpomíná na své více či méně humorné zážitky z normálního života a čtenářům představuje Sovětský svaz a Rusko očima člověka ze západu, který má ovšem velmi dobrý vhled do místních poměrů.

Samozřejmě nechybí politika, kontakt s disidenty i s tajnými službami, setkávání s významnými osobnostmi, to všechno je logickým vyústěním možností Anguse Roxburgha během jeho východních misí. Velmi podrobně je v knize popsán pád Sovětského svazu, nástup nových garnitur, vznik mafie nebo obrovské změny, které se po pádu rudého molochu dotkly všech v Rusku.

Více než 500 stran vás nebude nudit, naopak. Pobavíte se, poznáte velmi zblízka zajímavou osobnost z novinářského prostředí a kromě toho si také zopakuje spoustu dějinných událostí, které bez nadsázky ovlivnily celý svět. Opět musím obdivovat výběr redaktorů, kteří historickou edici nakladatelství obohatili o skvělou knihu, jejíž přínos je těžké jakkoliv zpochybňovat. Tenhle exkurz za kulisy Sovětského svazu a Ruska za to prostě stojí.

Knihu k recenzi poskytlo nakladatelství Pavel DOBROVSKÝ – BETA, díky.