Výstava: Václav Havel. Politika a svědomí v Brně (3.8. – 18.9. 2016)

Nedožité osmdesátiny Václava Havla připomíná výstava, která bude od 3. srpna do 18. září přístupná v brněnském krytu 10-Z v centru města. Připravil ji Ústav pro studium totalitních režimů ČR ve spolupráci s Českými centry a Knihovnou Václava Havla.

Na šestadvaceti panelech najde návštěvník výstavy slavné i méně známé myšlenky z Havlových textů či veřejných projevů. Citáty doprovázejí fotografie: čistě havlovské i aktualizační, které mají podtrhnout naléhavost výzev.

Václav Havel
Václav Havel, foto: ÚSTR

„Havla často považujeme za neškodnou součást minulosti. Jenže mnohé z toho, co napsal či řekl, dráždí do dneška, může to dokonce pro leckoho představovat politicky výbušný materiál,“  říká o výstavě její autor Jan Hron.

Výstavu doplňuje několik starých televizorů a telefonů, na nichž návštěvníci uvidí a uslyší Václava Havla. „Návštěvníci výstavy uvidí také nově otevřenou expozici krytu 10-Z, kterým musí bez průvodce projít, aby výstavu uviděli,“ připomíná historik Pavel Paleček, který zpřístupnil unikátní památku z doby studené války v centru moravské metropole. Kryt 10-Z sloužil jako tajný úkryt pro „klíčové pracovníky“ jihomoravského kraje a města Brna. Nachází se naproti zadního východu brněnské Nové radnice na Husově ulici.

Po brněnském uvedení zamíří výstava do Českých center v zahraničí. Tam ji bude doprovázet bohatý program zahrnující divadelní představení, filmové projekce, přednášky historiků a besedy s pamětníky.

Výstavu je možné zhlédnout od 3. srpna do 18. září 2016 každý den kromě pondělí od 11:30 do 18:15 (poslední vstup) v krytu 10-Z, Husova, 602 00 Brno-střed. Školy mají vstup zdarma.

Zdroj: TZ ÚSTR