Výstava: Betlémy z baroka až do období konce druhé světové války v Klementinu (23. 11. 2016 – 8. 1. 2017)

Nejzajímavější historické betlémy z nejvýznamnějších betlémářských oblastí naší republiky budete moci obdivovat na výstavě v Národní knihovně ČR. „Letošní novinkou je krásný betlém z 18. století, pak betlém mechanický a určitě velkou vzácností je betlém papírový, který byl tlačený do speciálně tvarovaných forem,“ zve návštěvníky na zajímavosti výstavy její kurátorka Mgr. Romana Trešlová, jinak také ředitelka Muzea betlémů Karlštejn.

Výstava betlémů Klementinum

Kromě dřevěných a papírových betlémů uvidíte i kousky vyrobené z vosku, z hlíny vtlačené do forem, sádry či durolinu (oblíbená směs sádry, pilin atd.). A proč se výstava koná právě v Klementinu založeného jezuity? „Zásluhy na stavění betlémů v Čechách patří  jezuitskému řádu, který se snažil přiblížit věřícím okolnosti Kristova narození,“ vysvětluje Irena Maňáková, ředitelka odboru komunikace Národní knihovny ČR a dodává, že první české jesličky s jezulátkem stály právě v Klementinu v roce 1562, tedy před 454 lety.

Vánoční výstavu historických betlémů od období baroka do konce druhé světové války pořádá Národní knihovna ČR spolu s Muzeem betlémů Karlštejn. Součástí výstavy bude hravá dílna pro děti.

Místo konání: Galerie Klementinum, budova B2, vchod z Mariánského náměstí Datum: 23. 11. 2016 – 8. 1. 2017, denně od 9 – 18 hodin, Štědrý den a Silvestr od 9 – 15 hodin.

Vstupné: dospělí 50 Kč, děti, studenti a senioři 30 Kč, zdarma: děti do 5 let, držitelé průkazu ZTP/P a pedagogický dozor doprovázející školní skupinu.

Zdroj: TZ NKP