V Ponarech byl objeven tajný tunel, vězni ho hloubili lžícemi

Místo zvané Ponary leží na současném území Litvy a je neslavně proslulé událostmi během druhé světové války. Bylo zde zavražděno asi 100 000 převážně polských Židů. Jedné noci v dubnu 1944 se vězňům čekajícím na smrt podařilo uniknout. Šlo o lidi, kteří byli předtím nuceni likvidovat hrůzné pozůstatky válečných zločinů nacistů – museli pálit mrtvá těla vězňů. Nedávno byl objeven tunel, kterým se skupině podařilo utéct. Bylo to 80 vězňů z koncentračního tábora Stutthof, později nasazených na pálení mnoha tisíc vykopaných mrtvol.

Tunel v Ponarech
Tunel v Ponarech, foto: FOX, Ezra Wolfinger, Nova

Polovina vězňů se pokusila o útěk tunelem, který byl velmi zdlouhavě hlouben z jámy, ve které byli drženi. Strážným akce neunikla a mnoho vězňů postříleli, několika se ovšem podařilo uniknout. Nyní vědci pomocí georadaru a dalších moderních technologií objevili tunel, kterým vězni unikli. Byl asi 30 metrů dlouhý, jeho “kopání” trvalo tři měsíce. Jedinými nástroji vězňů byly lžíce, které našli u mrtvých těl a vlastní ruce. O událostech v Ponarech bude v roce 2017 natočen film.

Zdroj: http://www.foxnews.com/science/2016/06/29/holocaust-escape-tunnel-found-prisoners-dug-with-spoons-to-escape-nazis.html