V Irsku hledají pozůstatky starověkého působení lidí drony

Myslíte si, že moderní technologie, konkrétně drony (malá létající zařízení, umožňující snímkování krajiny), a historie nejdou dohromady? Omyl.

Snímkování krajiny dronem
foto: slu.edu

Archeolog ze Saint Louis University, profesor Thomas Finan, je jedním z vědců, kteří dokáží nové technologie využít. Dron spolu s počítačovou aplikací a mapovacím softwarem a se senzory může snímat multispektrální obraz, což je pro archeologii skvělým přínosem. Profesor Finan bere studenty o prázdninách na archeologické naleziště Lough téměř 20 let.

“Shromáždili jsme nebývalé množství digitálních dat,” řekl Finan. “Krajina ve 3D zobrazení nám umožňuje vidět změny v topografii, které mohou být definovány jako díla lidí.

Zdroje: http://www.ablogabouthistory.com/2015/09/08/drones-used-to-find-medieval-irish-sites/#sthash.RpZ9cnZp.dpbshttp://www.slu.edu/nl-finan_irish_summer-817

2 thoughts on “V Irsku hledají pozůstatky starověkého působení lidí drony”

  1. Úvodní otázka je trochu matoucí, jakobychom čekali na tento nápad až do těchto chvil. Ale je bohužel smutná skutečnost, že např. v památkové péči dosud k systematickému využívání skoro nepochopitelně nedošlo (i když vhodnost byla jasná od momentu, kdy v USA bylo povoleno používání) – k inspekcím střech, zdiva hradních ruin apod. Třeba nyní příspíváte k lepšímu ocenění této možnosti… JS

    1. Dobrý den, díky moc za komentář. Ano, myslím si, že využití dronů při průzkumu a mapování se přímo nabízí a asi bude asi dost levnou variantou například vrtulníku. Doufám, že se to změní a my fandové historie (a samozřejmě i odborníci) budeme mít k dispozici zajímavý materiál.

Komentáře nejsou povoleny.