Národní muzeum slaví 202 let od svého založení a připravuje celou řadu nových výstav a expozic

Národní muzeum si 15. dubna připomíná 202 let od svého založení. Při této příležitosti otevírá na svých webových stránkách výstavu Národní muzeum v éře Československa, která návštěvníka provede nejen historií instituce ve 20. století, ale též významnými událostmi, které se v tomto období kolem něj odehrávaly. Především se však připravuje na to, až své výročí bude moci oslavit s návštěvníky ve svých otevřených objektech. 

Během uzavření objektů Národního muzea z důvodu koronavirové epidemie muzeum nepřerušilo práce na žádném z plánovaných výstavních projektů, naopak připravilo celou řadu nových výstav tak, aby mohlo zase brzy přivítat své návštěvníky co nejpestřejším programem a pomohlo navracet život v České republice k normálnímu fungování.

„Pracovníci Národního muzea během stavu nouze pracují nejen na virtuálních výstavách pro naše návštěvníky, ale především na přípravě zcela nových výstavních projektů do našich objektů. Žádnou z plánovaných výstav jsme nezrušili, naopak připravujeme celou řadu nových, tak abychom co nejdříve mohli veřejnosti nabídnout co nejzajímavější a nejpestřejší zážitek z návštěvy muzea a přispěli  naší republice k návratu k normálnímu životu i v oblasti kultury,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

V případě, že muzea v České republice budou moci být pro veřejnost otevřena od konce měsíce května, plánuje Národní muzeum mimo stávající expozice a výstavy otevřít tyto nové výstavní projekty:

Do konce měsíce července:

  • Mineralogickou expozici v Historické budově Národního muzea.
  • Expozici Pokladnice – Z pokladů numismatické sbírky v Historické budově Národního muzea.
  • Výstavu Symboly o vzniku a historii státních symbolů České republiky v Historické budově Národního muzea.
  • Výstavu České národní povstání k 75. výročí Pražského povstání a konce druhé světové války v Historické budově Národního muzea.
  • Probíhají přípravy na výstavy ze zahraničí: Sluneční králové z Egypta v Historické budově Národního muzea a Milan Rastislav Štefánik. Generál – Osvoboditel v Nové budově Národního muzea. Jejich otevření bude záviset na možnostech přivézt exponáty ze zahraničí a na situaci v Egyptě a na Slovensku.

Do konce měsíce srpna:

  • Výstavu Velcí čeští skladatelé v Historické budově Národního muzea.

Do konce měsíce září:

  • Stálou expozice Dějiny 20. století v Nové budově Národního muzea.

Do konce roku 2020 Národní muzeum připravuje otevření:

  • Výstava Bílá hora k 400 letům výročí bitvy na Bílé hoře 1620 v Nové budově Národního muzea.
  • Výstava Hudební zvěřinec v Českém muzeu hudby.

V současnosti probíhají výběrová řízení na zhotovitele a dodavatele stálých expozic Dějiny do Historické budovy Národního muzea a Dětské muzeum do Nové budovy Národního muzea. Termíny jejich otevření pro veřejnost budou oznámeny podle výsledků výběrových řízení. Výsledek výběrového řízení na zhotovitele přírodovědecké expozice nyní posuzuje ÚOHS na základě podnětu neúspěšného uchazeče. 

Přesné termíny otevírání expozic a výstav, hygienická a organizační pravidla pro provoz a návštěvu Národního muzea budeme oznamovat průběžně na základě aktuální situace v České republice a vládních opatření.

Zdroj: TZ NM