16. Pražská muzejní noc – po 8 letech se během noci otevře i Historická budova Národního muzea (8. 6. 2019)

Šestnáctá Pražská muzejní noc proběhne v sobotu 8. června od 19.00 hodin. Návštěvníkům se otevřou brány 45 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí v celkem 70 objektech. Letos se do akce zapojilo i Pražské Quadriennale. Po dlouhých osmi letech je veřejnosti zpřístupněna nově zrekonstruovaná Historická budova Národního muzea. Pořadatelé připravili pro kulturní nadšence bohatý doprovodný program v podobě koncertů, komentovaných prohlídek, interaktivních dílen, divadelních a tanečních představení, kulinářských specialit a dalších neobvyklých aktivit. Zajímavý program je přichystaný i pro děti. Dopravu mezi jednotlivými objekty zajišťují, stejně jako v minulých letech, speciální linky Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP).

16. Pražská muzejní noc nabídne jedinečnou večerní atmosféru s bohatým doprovodným programem. Po osmi letech se navíc otevře nově zrekonstruovaná Historická budova Národního muzea. Návštěvníci si budou moci prohlédnout Panteon s bronzovými sochami a bustami nejvýznamnějších osobností české historie a také kostru plejtváka myšoka. Z bezpečnostních důvodů bude veřejnosti uzavřena kupole. Národní muzeum však není jen Historická budova. Zajímavý program si připravily i ostatní objekty patřící k Národnímu muzeu. Workshopy inspirované japonskou kulturou nabídnou skládání origami, výrobu šperků, razítek a zdobení hůlek v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur. V Národním památníku na Vítkově se naskýtá jedinečná příležitost prohlédnout si Slavnostní síň a poslechnout si i varhanní koncert. Vítkovská dominanta nabízí také nádherný výhled na noční Prahu. České muzeum hudby si pro uvolnění stresu, napětí a zlepšení nálady připravilo pro dospělé základní techniky muzikoterapie a také možnost zajít na komentovanou prohlídku výstavy „Import / Export / Rock n´roll“, která mapuje pohyb hudby v normalizačním Československu.

„Mezi důvody proč navštívit letošní už šestnáctý ročník Pražské muzejní noci rozhodně patří možnost prohlédnout si nově zrekonstruovanou Historickou budovu Národního muzea. Návštěvníci mají také jedinečnou příležitost nasát noční atmosféru různých objektů a zapojit se do doprovodných programů, které jsou určeny nejen dospělým, ale i dětem. Věřím, že si návštěvníci Pražskou muzejní noc co nejlépe užijí a odnesou si nevšední zážitky.“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Historická kadeřítka, vzácné minerály i prohlídky pro neslyšící

Letošní program Pražské muzejní noci je rozmanitý. Mezi zajímavé kuriozity, které budou moci vyzkoušet především dámy, je kadeření vlasů plynovými historickými kadeřítky v Plynárenském muzeu. Ukázka vojenské kynologie se služebními psy 24. základny dopravního letectva bude k vidění v Leteckém muzeu Kbely. Na památku ze šestnáctého ročníku Pražské muzejní noci si kromě zážitků můžete odnést i vzácný minerál, který pořídíte před Mineralogickým muzeem. Pro neslyšící návštěvníky se jedná v pořadí o desátou Muzejní noc a je pro ně připraveno pět prohlídkových tras s doprovodnými programy. Stačí se zaregistrovat prostřednictvím přihlášky na webových stránkách Pražské muzejní noci.

Pražská muzejní noc dětem

Jeden den v roce jít pozdě spát – dobrodružství pro nejmladší návštěvníky Pražské muzejní noci představují kromě vizuálních zážitků i výtvarné a interaktivní dílny, představení nebo hry. Zábavný doprovodný program s odměnou k výstavě „50 let Čtyřlístku“ připravilo Muzeum hlavního města Prahy. Přímo na Přírodovědecké fakultě UK je tu pro mladé badatele možnost vyrobit si vlastní sliz, nebo koupelovou bombu. Technické novinky a projekty z celého ČVUT formou „zábavné vědy“ představí Národní technické muzeum. Cesta do pravěku, Vynález zkázy a Baron Prášil jsou filmy, na které se určitě rádi podívají i dospělí. Pásmo digitálně zrestaurovaných filmů Karla Zemana uvidíte v Muzeu Karla Zemana.

Pražská muzejní noc nepatří jen muzeím, ale i dalším vzdělávacím a kulturním institucím. Zapojilo se celkem 70 objektů, 45 institucí a Pražské Quadriennale, které návštěvníkům přiblíží to nejlepší z divadelního designu a scénografie. Do všech zapojených objektů bude v sobotu 8. června v čase od 19.00 do 01.00 hodin vstupné zdarma. Jedinou výjimkou zůstává NKP Vyšehrad, kde se platí symbolické vstupné 1 Kč. Také doprava účastníků této akce speciálními linkami zůstává zdarma. Pražská muzejní noc 2019 je organizována Národním muzeem společně s Dopravním podnikem hl. města Prahy (DPP) a Asociací muzeí a galerií České republiky, z. s. (AMG) za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Magistrátu hl. města Prahy.

„Letošní Pražská muzejní noc uzavře jubilejní XV. ročník Festivalu muzejních nocí. O tom, kdy se jednotlivé Muzejní noci konají a jaký je pro návštěvníky připraven program, informují webové stránky http://www.muzejninoc.cz. Festival se stal v České republice významnou kulturní událostí, které se ve spolupráci s muzei a galeriemi účastní také knihovny, památkové či církevní objekty, divadla, kulturní domy a další subjekty. Myšlenka prvního ročníku Festivalu muzejních nocí vytvořit účinný propagační nástroj oboru muzejnictví se tedy úspěšně naplňuje již patnáctým rokem.” říká výkonná ředitelka AMG Anna Komárková.

Pro co nejsnadnější orientaci budou zájemcům k dispozici informační stany na tradičních místech. V pátek 7. června od 12.00 do 19.00 hodin před Historickou budovou Národního muzea. V den konání akce, v sobotu 8. června, od 10.00 do 24.00 hodin na témže místě a také na náměstí Jana Palacha. Na stanech budou k dispozici mapy dopravy s přehledem zapojených institucí a naši pracovníci rádi pomohou s výběrem muzeí, doprovodného programu i dopravou.

Speciální dopravní linky pro návštěvníky Pražské muzejní noci budou zdarma

Dopravní podnik hl. města Prahy (DPP) vypraví 9 speciálních autobusových linek a 1 tramvajovou. Autobusy budou zajištěny nízkopodlažními vozy a tramvajová linka historickými. Všechny linky budou v provozu v den akce od 18.30 hodin. Poslední spoje vyjedou z centrálního přestupního bodu na Staroměstské přibližně v 01.00 hodin, vyjma linky č. 7, která odjíždí ze Smíchovského nádraží v odlišném režimu. Centrální přestupní bod pro 8 autobusových linek a jednu tramvajovou linku je na náměstí Jana Palacha, linka č. 7 vyjíždí ze Smíchovského nádraží. Provoz metra ze soboty na neděli je prodloužen do 01.00 hodin bez návaznosti povrchové dopravy. Pro návštěvníky Pražské muzejní noci, kteří využijí těchto speciálních linek, bude doprava opět zcela zdarma. Do 01.00 hodin budou moci cestující využít služeb infolinky DPP, kde se dozvědí veškeré informace o dopravě. Telefonní číslo je: 296 191 817. Podrobné informace lze nalézt na stránkách Dopravního podniku http://www.dpp.cz/pmn/2019.

“Pražská muzejní noc je unikátním projektem, který přináší lidem jedinečný kulturní zážitek. Proto nás velice těší, že se na ní můžeme podílet a zdarma pomáhat lidem s přepravou mezi jednotlivými institucemi, které se do Pražské muzejní noci zapojily. Letos vypravíme nejen speciální autobusové linky, ale i linku tramvajovou a prodloužíme provoz metra.” řekl Ladislav Urbánek, dopravní ředitel a místopředseda představenstva DPP.

Naplánujte si program Pražské muzejní noci 2019 podle svého vkusu jednoduše a přehledně na webových stránkách www.prazskamuzejninoc.cz/2019/. V záložce Moje noc si mohou návštěvníci vytvořit vlastní seznam míst, která chtějí navštívit. Program lze pohodlně vytisknout nebo sdílet s přáteli na sociálních sítích. Návštěvníci mohou též využít mobilní aplikaci, která bude spuštěna začátkem června.

Zdroj: TZ NM