Alfred Naujocks, muž, který spustil druhou světovou válku

Když jsem psal o rozpoutání druhé světové války a incidentu v Gliwici formou stručného medailonku Franciszka Honioka, padlo i jméno Alfreda Naujockse. Tenhle esesák narozený 20. září 1911 v Kielu se účastnil několika speciálních operací, z nichž nejznámější je fingovaný útok na vysílač v Gliwicích, který posloužil Hitlerovi jako záminka k útoku na Polsko.

Alfred Naujocks
Alfred Naujocks, foto: https://twitter.com/3rdReichStudies


Naujocks studoval v Kielu reálku a pak jemnou mechaniku, do NSDAP vstoupil v roce 1931, později se stal i členem SS. Od roku 1934 pracoval pro tajnou službu (SD) nejdříve jako řadový řidič a už tehdy se jako amatérský boxer s vervou zapojoval do potyček s komunisty. V roce 1935 s zúčastnil tajné operace na našem území, 23. ledna zlikvidoval na Slapech inženýra Rudolfa Formise, který vysílal do Říše protinacistickou rádiovou relaci. K této vraždě se Naujocks přiznal v roce 1944, když byl zajat Američany.

Jako podřízený Heydricha a šéfa gestapa Heinricha Müllera stoupal rychle v hierarchii SS, v 1937 byl povýšen do hodnosti kapitána (Hauptsturmführer) a o rok později se stal majorem (Sturmbannführer). V noci z 31. srpna roku 1939 vedl akci, která ho proslavila nejvíce, fingovaný útok na vysílač v Gliwicích. Sedm důstojníků SS v převlečení za polské partyzány přepadlo německý vysílač, odvysílalo rozhlasovou zprávu v polštině a na místě nechali mrtvolu muže, zmiňovaného Honioka. Mělo to vypadat, že akci opravdu provedli Poláci a Hitler mohl před světem alespoň chvíli omlouvat svůj útok na Polsko jako odvetu za tuto falešnou provokaci.

11. listopadu 1939 se Naujocks společně s Walterem Schellenbergem v nizozemském Venlo podílel na zadržení dvou britských agentů SIS. Hitler využil odhalení britské zpravodajské sítě jako záminku k okupaci Nizozemí. Začátkem roku 1940 byl pověřen paděláním britských bankovek. Dál obstarával falešné doklady a peníze pro agenty, v roce 1941 byl kvůli obvinění z korupce převelen od SD k Waffen SS na východní frontu, za dva roky se vrátil kvůli zdravotnímu stavu na západ a pracoval v ekonomickém oddělení SS v Belgii. V roce 1944 potíral hnutí odporu v Dánsku, v listopadu téhož roku se vzdal Američanům a ocitl se jako svědek u norimberských procesů. Potvrdil, že Heinrich Müller a Reinhard Heydrich vymysleli útok na vysílač v Gliwici. 

Alfred Naujocks v roce 1958 v Hamburku přiznal spisovateli Comeru Clarkovi, že on je tím mužem, který zahájil druhou světovou válku. Nikdy nestál před válečným soudem jako obviněný a před smrtí vzpomínal, jak byl pozván do berlínské kanceláře Reinharda Heydricha, obávaného šéfa německé tajné policie. Popsal, jak Heydrich přešel k nástěnné mapě východní Evropy a zabodl prst na Gliwice. Dopodrobna vylíčil plán a jeho velký význam jako záminky pro napadení Polska. Už tehdy bylo vše pečlivě naplánováno, včetně úmyslu nechat na místě mrtvolu v polské uniformě.

Po válce podnikal v Hamburku, prý byl v kontaktu s Otto Skorzenym a podporoval organizaci sdružující bývalé esesáky unikající spravedlnosti ODESSA. Zemřel v roce 1960 na infarkt.

Zdroje: https://www.findagrave.com/memorial/67047739/alfred-naujockshttps://en.wikipedia.org/wiki/Alfred_Naujockshttps://cs.wikipedia.org/wiki/Alfred_Naujocks