Co se bude dít na památkách NPÚ v červnu

Přestože je rok 2016 zasvěcen v prvé řadě Karlu IV., a NPÚ projektem Lucemburský rok připomíná jeho rod a dobu, na hradech, zámcích a ostatních památkách ve správě této instituce se toho děje mnohem víc – moravské hrady a zámky rozezní Concentus Moraviae, XXI. mezinárodní hudební festival 13 měst, řada památek se zapojí do Noci kostelů nebo Víkendu otevřených zahrad, otevře nové výstavy či uspořádá zajímavé programy.

Lucemburský rok

  1. června otevře hrad Křivoklát výstavu Bible Václava IV. a zahájí noční prohlídky Lucemburkové na Křivoklátě

11. června bude hrad Zvíkov hostit další kolo komponovaného zážitkového programu Na cestách s Karlem IV.

5. července oživí hrad Landštejn Slavnost setkání Karla IV. s Vilémem z Landštejna

Concentus Moraviae

13. června se uskuteční koncert Národního památkového ústavu na Pernštejně.

3. června na zámku Náměšť nad Oslavou zahraje Talichovo kvarteto díla L. von Beethovena a J. Suka.

7. června na zámku Rájec nad Svitavou potěší Pražákovo kvarteto díly L. von Beethovena a J. Suka.

14. června zazní na zámku Náměšť nad Oslavou díla L. von Beethovena, F. Schuberta a A. Dvořáka v podání Modigliani quartet.

14. června potěší návštěvníky zámku Lysice Škampovo kvarteto díly A. Dvořáka, B. Smetany a P. Fishera.

Noc kostelů (10. června)

Noc kostelů otevře v netradiční hodinu vrata zámku Horšovský Týn, hradu Švihov, kde budou na nádvoří odlévat zvon pro hradní kapli, hradů Landštejn a Bouzov, který zpřístupní bezplatně hradní kapli, hrad a zámku Bečov, ale také zámků Valeč, Stekník, Velké Březno a kláštera Sázava.

Víkend otevřených zahrad (11.–12. června)

Květná zahrada v Kroměříži nabídne při této příležitosti komentované prohlídky, zahradní hernu a výtvarné dílničky a zážitkový program pro malé i velké Hrajeme si v Libosadu, výstavu zahradních plánů, vystoupení šermířského souboru Cruentus. Zúčastní se však také zámek Stekník, zámky Velké Březno, Veltrusy, Hořovice, Mníšek pod Brdy, Kynžvart, Valeč, Krásný Dvůr, Libochovice, klášter Sázava a Zahrady pod Pražským Hradem.

Výstavy

Již jen do 26. června potrvá na zámku Telč výstava Broučci aneb Loutky Zdeňka Podhůrského

  1. června otevře zámek Rájec nad Svitavou celosezónní výstavu Jitky Sedlářové Hugo Franz Salm, průkopník průmyslové revoluce (1776 – 1836), věnovanou osobnosti železářského magnáta, mecenáše, sběratele a lidumila.  Od 1. července až do konce října bude na zámku Nebílovy otevřená výstava Historické kostýmy z dílny Kateřiny Chmelové Bejčkové.

A další:

  1. června, při příležitosti 100. výročí úmrtí císaře Františka Josefa I., otevře zámek Zákupy novou prohlídkovou trasu B s hostinskými pokoji .

11. červen věnuje Veselý Kopec (součást Souboru lidových staveb Vysočina) řemeslníkům pracujícím se železem během programu Z kovu zrozené.

Téhož dne zavládne na zámku Třeboň Rožmberské veselí.

Vítání léta nebo oslavy slunovratu chystají 24. června na hradě Grabštejn, 25. června na zámku Červené poříčí a také na zámku Hrádek u Nechanic.

Zdroj: TZ NPÚ