10 nejodpornějších povolání historie

Emily Brandová ve svém článku na webu Historyextra.com představuje svůj výběr nejodpornějších povolání historie. Některá z nich jsou nechutná, jiná navíc i nebezpečná…

Sběrač mrtvol

Tito lidé se živili dodáváním mrtvol pro lékařské účely. I před pár stoletími se za lidská těla nebo jejich části poměrně dobře platilo, mrtvoly byly například často vytahovány z hrobů.

Římská prádelna

Říkáte si, že na práci v prádelně není nic zas tak hrozného? Máte pravdu, ale Římané v prádelnách používali jako prací prostředek lidskou močí. Amoniak oblečení skvěle vybělil, moc byly sbírána na veřejných záchodcích.

Kanalizační lovec

Ve viktoriánské době v londýnských stokách působili lovci, kteří ve temnu a zápachu pomocí sítí a holí vytahovali ze splašků mince, hřebíky, šrouby nebo lana – prostě to, co našli a dalo se zpeněžit. Tato práce byla nejen extrémně odporná, ale i dost nebezpečná.

Utírač zadku

Tudorovci si potrpěli na hygienu, zaměstnávali člověka, který králi pomáhal s prováděním tělesných úkonů a mytím.

Egyptský mumifikátor

Starověcí egyptští kněží připravující mrtvoly na posmrtný život trávili většinu času s mrtvými. Zemřelému krátce po smrti vyjmuli a vyčistili orgány a mozek vyndali háčkem přes nosní dutinu. Příprava na mumifikaci trvala několik dnů a její realizátoři to ve společnosti neměli zrovna dobré, často je jejich komunity vyloučily.

Odpalovač petard

Člověk, který měl nastarosti připojování rozbušek a výbušných zařízení na nepřátelské cíle během středověké války, byl dost často zabit předčasnou detonací.

Odpalovač petard
Odpalovač petard, foto: World History Archive/Alamy, historyextra.com

Obětní beránek

V dobách časné moderní Anglie mohl prince fyzicky trestat jenom král. Pokud princ provedl něco například při výuce a král nebyl přítomen, učitel zmlátil princova náhradníka.

Holič a chirurg v jednom

Ve středověké Evropě prováděli chirurgické úkony, které byly lékaři považovány za hrůzné a ponižující. Stříhali tedy nejenom vlasy a vousy, ale také prováděli amputace, klystýry nebo pouštěli pacientům žilou a trhali zuby. To vše bez umrtvení.

Sběrač pijavic

Až do 19. století bylo léčebné používání pijavic základem medicíny. Sběrač pijavic se brodil hodiny v zabahněných močálech, aby na holé nohy nachytal co nejvíc pijavic. Byla to zejména ženská práce, při které docházelo k velké ztrátě krve a nakažení infekcí.

Ochutnávač jídla

Toto povolání existovalo o tisíciletí, mocní se vždy báli otravy jídel. Patnáct ochutnávaček jídla zaměstnával i Adolf Hitler, který se o svůj život bál extrémně. Jeho ochutnávačky ve “Vlčím doupěti” prý po každém jídle plakaly radostí, že přežily.