Zájem o státní hrady, zámky a ostatní památky ve správě NPÚ byl v roce 2014 mimořádný

Speciálními prohlídkami, oslavami adventu, ale hlavně otevřením výpravné výstavy Hrady a zámky objevované a opěvované žily v posledním měsíci roku 2014 památky ve správě Národního památkového ústavu. Zakončily tak úspěšnou sezonu, během níž se práce kastelánů a jejich týmů zúročila v podobě výborné návštěvnosti – na památky dorazilo 4 799 929 zájemců, což je bezkonkurenčně nejvíce za posledních několik let a o 575 tisíc víc než v roce 2013. Výstavu Hrady a zámky objevované a opěvované, otevřenou od 19. prosince v Jízdárně Pražského hradu, navštívilo v prvních dnech konání přes 9 tisíc návštěvníků.

Prohlídky památek včetně těch speciálních (pro rodiny s dětmi, noční i kastelánské), slavnosti jako Hradozámecká noc, kulturní akce (výstavy, koncerty, recitály) i další programy, například jarmarky a trhy, přitáhly v průběhu celého roku k památkám mimořádnou pozornost. Na 90 procent hradů a zámků zavítal ve srovnání s rokem 2013 vyšší počet návštěvníků, na třetinu z nich dokonce o více než 20 procent. V případě nejpopulárnějších památek, jako jsou zámek Lednice, hrad a zámek Český Krumlov, Konopiště či Kroměříž, to znamená o desítky tisíc návštěvníků více. Celkově přivítal NPÚ na svých 103 objektech 4 799 929 návštěvníků, což znamená oproti roku 2013 o 13,3 procenta více.

Výstava Hrady a zámky objevované a opěvované i celá loňská sezona vypovídají o tom, že památky dnes nejsou jen svědky minulosti, strážci největších pokladů a dominantami krajiny, ale že jsou také živými centry kultury. Jsou to místa, která mají nezpochybnitelnou památkovou hodnotu a kulturně-historický význam, zároveň ale mají svým milovníkům stále co nového nabídnout. A přízeň, kterou lidé památkám ve správě NPÚ v tomto roce věnovali, to potvrzuje. Počet návštěvníků a hlavně fakt, že se lidé na památky vracejí, svědčí o tom, že kasteláni dělají svou práci dobře a při přípravách akcí a programů dokážou najít ty správné cesty. Snad se tento trend udrží,“ přeje památkám Naďa Goryczková, generální ředitelka NPÚ.

Nejnavštěvovanější památkou roku ve správě NPÚ se opět stal zámek Lednice, na který zavítalo 376 559 lidí, tedy o 14,7 procenta víc než roce 2013. Ve velmi těsném závěsu za ním je hrad a zámek Český Krumlov s 367 629 návštěvníky a trojici nejoblíbenějších českých památek uzavírá zámek Hluboká, který si prohlédlo 263 519 lidí. Kapacita návštěvnického provozu Hluboké je přitom prakticky naplněna, stejně jako kapacita hradu Karlštejn, který dlouhodobě navštěvuje kolem 220 000 zájemců o prohlídky ročně.

Přes sto tisíc návštěvníků vloni napočítalo celkem jedenáct památek spravovaných Národním památkovým ústavem, v roce 2013 jich bylo „jen“ devět. Skokanem roku, tedy památkou, na níž se návštěvnost zvýšila nejvíce (o 119 procent), se stal zámek Zákupy v Libereckém kraji s 35 894 návštěvníky (oproti 16 358 v roce 2013). Nový kastelán Petr Weiss se svým týmem pozměnil prohlídkovou trasu, připravil speciální stavebně-historické prohlídky i prohlídky upravené pro potřeby rodin s dětmi a zorganizoval řadu kulturních akcí. Ještě větší procentní růst zaznamenal zámek Stekník v Ústeckém kraji, který v květnu poprvé zpřístupnil své interiéry, konkrétně kapli a prostory prvního patra, a připravil i speciální prohlídky zaměřené na průběh restaurování zámku; přilákal tak téměř 4 tisíce návštěvníků, což je o 164 procent více než v roce 2013, kdy byl přístupný pouze park. O 108 procent více návštěvníků přišlo také na statek U Matoušů v Plzni-Bolevci, který však zatím nepořádá pravidelné prohlídky a je možné jej vidět pouze při zvláštních příležitostech. Další drobnější památkou, která zaznamenala velký úspěch, je Hamousův statek ve Zbečně. Těsně před Vánocemi, v neděli 21. prosince po půl jedenácté dopoledne, v něm přivítali stotisícího návštěvníka, přesněji řečeno návštěvnici, která při té příležitosti získala dárkový poukaz pro dvě osoby na soukromou noční prohlídku hradu Křivoklát (pod jehož správu Hamousův statek spadá) a možnost přenocování v apartmánu magistra Kelleyho.

Celoročně přístupné památky

Větší část památek ve správě NPÚ nemá – kvůli ochraně vybavení – v zimních měsících pravidelně otevřeno. Výjimkou je dvanáct míst, které je možné si prohlédnout po celý rok; denně má otevřeno Květná zahrada v Kroměříži a zámek Sychrov. Hrad a zámek Český Krumlov, zámky Hluboká nad Vltavou, Mníšek pod Brdy a Rožmberk a Betlém Hlinsko (součást souboru lidových staveb Vysočina) mají otevřeno denně kromě pondělí. Zámek Valeč otevírá každý den s výjimkou pondělí a úterý. O víkendu otevírají hrady Karlštejn a Křivoklát a brněnská vila Stiassni. Jihočeský hrad Nové Hrady naopak návštěvníky vítá ve středu a v pátek. Mnoho dalších památek je pak možné si prohlédnout na objednání – více informací na webu http://www.npu.cz/news/15510-n/ a na stránkách jednotlivých objektů.

Hrady a zámky objevované a opěvované

Celou zimní sezonu pomáhá milovníkům památek zpříjemnit velkolepá výstava Hrady a zámky objevované a opěvované v Jízdárně Pražského hradu, otevřená denně až do 15. března. Představuje přes 600 nejvzácnějších, nejhodnotnějších a nejzajímavějších exponátů z hradů a zámků celé České republiky, například relikviář svatého Maura z hradu Bečov, originály obrazů Mistra Theodorika a vrata z hradu Karlštejn, pískovcovou alegorii Pýchy sochaře Matyáše Bernarda Brauna z Kuksu, cestovní deníky básníka Karla Hynka Máchy s kresbami hradů v krajině, automobil Benz knížete Karla V. Schwarzenberga, o kterém se mluví i v knihách Jaroslava Haška, a další. Od prosincového zahájení výstavy si tyto poklady prohlédlo do konce roku 9201 návštěvníků, tedy v průměru 767 lidí za jeden den. V lednu však expozice nabídne mnoho dalšího – komentované prohlídky s autorem výstavy či kurátory, zábavné programy pro rodiny s dětmi, které pomohou prohloubit zážitky z výstavy, zajímavé akce pro školy s názvy Příběh skrytý v kabinetu, Kovářská krása nebo Cesta do středověku i semináře pro učitele (více na www.npu.cz/hrady-objevovane/vzdelavaci-programy/). Vstupné na výstavu činí 150 Kč, snížené 80 Kč (podrobnosti na www.npu.cz/hrady-objevovane/). Výstava je úvodem k projektu Po stopách šlechtických rodů – Velká hradozámecká inventura, jemuž se bude Národní památkový ústav věnovat po celý letošní rok.

Národní památkový ústav je největší příspěvkovou organizací Ministerstva kultury ČR. Současnými zákony je mu svěřena řada odborných úkolů v oblasti státní památkové péče. V oblasti výkonu odborné složky památkové péče disponuje sítí 14 územních odborných pracovišť se sídlem v každém kraji. Rovněž spravuje více než sto nemovitých památek (kromě hradů a zámků jsou to i významné klášterní areály, památky lidové architektury a technické památky 19. a 20. století) a v jejich rámci pečuje také o přibližně tři čtvrtě milionu sbírkových předmětů a též o typické součásti zámeckých i hradních areálů: historické zahrady a parky. www.npu.cz.

Zdroj: TZ NPÚ