Kvíz: Poznáte, jak se jmenují tito egyptští faraoni?

Vyzkoušejte si zda podle popisu poznáte, jak se jmenují faraoni na následujících fotografiích.

A. ……………

 

 

f-1

 

B. ……………

f-3

C. ……………

f-4

D. ……………

f-5

E. ……………

f-6

F. ……………

f-2

 

  1. Achnaton – otec Tutanchamona, byl panovník 18. dynastie ve starověkém Egyptě v období Nové říše, manžel proslulé královny Nefertiti. Vládl přibližně v letech 1359–1342 nebo 1352–1336 př. n. l. Provedl radikální náboženskou reformu a mnohočlené egyptské božstvo nahradil jedním bohem – bohem Slunce Atonem. Jeho syn Tutanchamon se vrátil náboženství zpět do starých koleií. Změnil také styl zobrazování královských příslušníků – velké povislé břicho, prsty na rukou jsou extrémně ohebné a u členů královské rodiny jsou znázorňovány až nezvykle protáhlé hlavy
  2. Djoser – první panovník 3. dynastie vládl 2690–2620 př. n. l. Stavitel první pyramidy v Sakáře, která byla ještě stupňovitá.
  3. Khufu (řecky Cheops) – vládl jako druhý panovník 4. dynastie v letech  2554–2531 př. n. l. Byl stavitelem velké pyramidy a jeden z nejznáměnších faraónnů. Přesto o jeho vládnutí víme velmi málo a jediný portrét, který byl zatím objeven jen 7 cm vysoká soška vyřezená ze slonoviny.
  4. Tutanchamon – vcelku nevýznamný panovník, který zemřel ve svých 19. letech. 12. faraon 18. dynastie vládl přibližně v letech 1333 – 1323 př. n. l. Je všeobecně znám kvůli objevení jeho neporušené hrobky v Úddolí králo angličanem Jimem Carterem. Syn kacíře Achnatona, zrušil otcovi reformy, ale zemřel pravděpodobně na zranění kolene a následné infekce.
  5. Ramesse II. –  1279–1213 př. n. l., někdy také označován jako Ramesse Veliký, byl egyptský faraon v době Nové říše a byl třetím panovníkem 19. dynastie. Za královnu měl známou Nefertari. Ramesse měl kolem 250 dětí a dožil se 90. let. Podnikl slavnou bitvu u Kadeše, kde  upadl i se svým vojskem do léčky, ze které se jen stěží a za velikých ztrát vyprostil. Když se vrátil, vylíčil svým obyvatelům, jak své protivníky hrdinsky porazil a po celém Egyptě vznikaly propagandistické výjevy o vítězství.
  6. Meni – byl egyptský mýtický Faraon, který žil zhruba kolem roku 3 000 př.n.l. Podle egyptských mýtů byl Egypt rozdělen na dvě království, Horní a Dolní, a byl to až hornoegyptský král Meni, kdo sjednotil obě země pod jednu vládu.

Správné odpovědi

A3, B1, C2, D6, E5, F4